top of page

Alüminyum Ekstrüzyon Nedir?

Alüminyum ekstrüzyon, alüminyum alaşımlı malzemenin belirli bir kesit profiline sahip bir kalıptan zorlandığı bir işlemdir. Güçlü bir tokmak alüminyumu kalıbın içinden iter ve kalıp açıklığından dışarı çıkar. Çıktığında, kalıpla aynı şekilde çıkar.


Ne Tür Şekiller Ekstrüde Edilebilir?

Ekstrüde şekillerin üç ana kategorisi vardır:

  1. Katı , kapalı boşluklar veya açıklıklar olmadan (yani bir çubuk, kiriş veya açı).

  2. Bir veya daha fazla boşluklu içi boş (yani kare veya dikdörtgen boru) .

  3. Kısmen kapalı bir boşluk ile yarı oyuk (yani, dar bir boşluk ile bir "C" kanalı)


Ekstrüzyon, mimari, otomotiv, elektronik, havacılık, enerji ve diğer endüstriler dahil olmak üzere birçok farklı endüstride sayısız uygulamaya sahiptir.


10 Adımda Alüminyum Ekstrüzyon İşlemi


Adım 1: Ekstrüzyon Kalıbı Hazırlanır ve Ekstrüzyon Presine Taşınır

İlk olarak, H13 çeliğinden yuvarlak şekilli bir kalıp işlenir. Veya zaten mevcutsa, burada gördüğünüz gibi bir depodan çekilir. Ekstrüzyondan önce, ömrünü en üst düzeye çıkarmak ve metal akışını sağlamak için kalıbın 450-500 santigrat derece arasında önceden ısıtılması gerekir. Kalıp önceden ısıtıldıktan sonra ekstrüzyon presine yüklenebilir.


Adım 2: Bir Alüminyum Kütük Ekstrüzyondan Önce Önceden Isıtılır

Daha sonra, kütük adı verilen katı, silindirik bir alüminyum alaşım bloğu, daha uzun bir alaşım malzemesi kütüğünden kesilir. Bunun gibi bir fırında önceden 400-500 santigrat dereceye kadar ısıtılır. Bu, ekstrüzyon işlemi için yeterince dövülebilir, ancak erimiş değil.


Adım 3: Kütük Ekstrüzyon Presine Aktarılır

Kütük önceden ısıtıldıktan sonra mekanik olarak ekstrüzyon presine aktarılır. Prese yüklenmeden önce üzerine bir yağlayıcı (veya ayırıcı madde) uygulanır. Ayırıcı madde, kütük ve şahmerdanın birbirine yapışmasını önlemek için ekstrüzyon şahmerdanına da uygulanır.


Adım 4: Ram Kütük Malzemeyi Konteynere İtiyor

Şimdi, dövülebilir kütük, hidrolik şahmerdanın kendisine 15.000 tona kadar basınç uyguladığı ekstrüzyon presine yükleniyor. Ram basınç uyguladığında, kütük malzemesi ekstrüzyon presinin kabına itilir. Malzeme, kabın duvarlarını doldurmak için genişler.


Adım 5: Ekstrüde Malzeme Kalıptan Çıkar

Alaşımlı malzeme kabı doldururken, şimdi ekstrüzyon kalıbına doğru bastırılmaktadır. Sürekli basınç uygulandığında, alüminyum malzemenin kalıptaki açıklık(lar)dan dışarı çıkmaktan başka gidecek yeri yoktur. Tam olarak şekillendirilmiş bir profil şeklinde kalıbın açıklığından çıkar.


Adım 6: Ekstrüzyonlar, Çıkış Tablosu Boyunca Yönlendirilir ve Söndürülür

Çıktıktan sonra, ekstrüzyon, burada gördüğünüz gibi bir çektirme tarafından tutulur ve bu, onu çıkış masası boyunca presten çıkışına uygun bir hızda yönlendirir. Salma tablası boyunca hareket ettikçe, profil "söndürülür" veya bir su banyosu veya masanın üzerindeki fanlar tarafından eşit olarak soğutulur.


Adım 7: Ekstrüzyonlar Tabla Uzunluğuna Kesilir

Bir ekstrüzyon, tam tabla uzunluğuna ulaştığında, ekstrüzyon işleminden ayırmak için sıcak bir testere ile kesilir. Sürecin her adımında sıcaklık önemli bir rol oynar. Ekstrüzyon presten çıktıktan sonra söndürülmesine rağmen henüz tam olarak soğumamıştır.


Adım 8: Ekstrüzyonlar Oda Sıcaklığına Soğutulur

Kesme işleminden sonra, tabla uzunluğundaki ekstrüzyonlar, burada gördüğünüz gibi, salgı tablasından bir soğutma tablasına mekanik olarak aktarılır. Profiller oda sıcaklığına ulaşana kadar orada kalacaktır. Bir kez yaptıklarında, gerilmeleri gerekecek.


Adım 9: Ekstrüzyonlar Sedyeye Taşınır ve Hizalamaya Gerilir

Profillerde bazı doğal bükülmeler olmuş ve düzeltilmesi gerekiyor. Bunu düzeltmek için bir sedyeye taşınırlar. Her profil her iki ucundan mekanik olarak kavranır ve tam düz olana kadar çekilir ve spesifikasyona getirilir


Adım 10: Ekstrüzyonlar Son Testere Taşınır ve Uzunluğa Kesilir

Tabla uzunluğundaki ekstrüzyonlar artık düz ve tamamen işlenerek sertleştirilmiş olarak testere tablasına aktarılır. Burada, genellikle 8 ila 21 fit uzunluğunda, önceden belirlenmiş uzunluklarda kesilirler. Bu noktada ekstrüzyonların özellikleri T4 temper ile eşleşir. Testereden sonra, T5 veya T6 temperine yaşlandırılmak üzere eskitme fırınına taşınabilirler.


Kaynak : https://www.gabrian.com/what-is-aluminum-extrusion-process/


Mer Merdiven olarak statik hesaplara uygun ekstrüzyon pres alüminyum kimyasal değerlerini ayarlamakta, sertlik değerlerini 15 webster civarlarında yapmaktayız,

Alüminyum merdivenlerin basamakları ve dikmeleri farklı değerlerde olmalıdır,

alüminyum mukavim bir malzeme olmasıyla birlikte mukavemetini esnekliğinden alır fazla gevrek veya fazla yumuşak olmamalı belirli değerlerde üretim yapılmalıdır,

EN 131-1, EN 131-7 normlarında yapılan yük testleri yer almaktadır, bu değerlere uygun alüminyum tedarik edilmeli, mamul haline getirirken diğer normlara uyulması elzemdir.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

MERDİVEN KULLANMA VE YÜKSEKTE ÇALIŞMA

Merdivene çıkarken ve inerken yüzünüz merdivene dönük olmalı, Merdiveni yerleştirdiğiniz zemin uygun olmalıdır, yağlı kirli kaygan veya düz olmayan zemine koymayınız, Yüksekte çalışırken sağa sola eği

bottom of page